Van egy program, amellyel a debreceniek kideríthetik, mi állt a házuk helyén évszázadokkal ezelőtt
Szerző: Péter Szabolcs | peter.szabolcs@dehir.hu Közzétéve: 2022.10.31. 09:05 | Frissítve: 2022.10.31. 09:05
A Cívis GIStory térinformatikai adatbázis és kereső akár 1870-ig vissza tud keresni az online térképen.
Belegondoltak már, hogyan nézhetett ki folyamatosan duzzadó, fejlődő városunk ötven, száz, vagy akár százötven évvel ezelőtt? Hogy vajon egy, pár éve átadott épület (például Nagyerdei Stadion, Agora Office stb.) helyén mi tornyosult 1870-ben? Hogy azokon a területeken, ahol most több ezer embernek munkát adó, ultramodern gyárak, vagy infrastruktúrahálózatok létesülnek, vajon milyen kietlenség, csend, egy, a maitól egészen eltérő flóra uralkodhatott?

A Cívis GIStory térinformatikai adatbázissal most kideríthetjük, pontosan mi is vette körül szülőházunkat, jelenlegi lakhelyünket. Ahogy akár azt is, milyen utcanevek, milyen épületelosztás jellemezte a régmúlt cívisvárosát.
Debrecen történeti tereinek felfedezésére, bejárására alkalmas – mutatja be az alkalmazást annak hivatalos oldala. A leírás úgy fogalmaz, városunkban a 19. század közepétől alakult ki a modern cívis közösség hagyomány- és értékőrző, de polgárosodó értékrendszere, formálódtak ki intézmények, művészeti és tudományos műhelyek, léptek színre alkotók a helyi és nemzeti kultúrát is gyarapító alkotásaikkal. Ezért a Cívis GIStory projektben kifejlesztettek - másfél évszázad válogatott térképanyagainak digitalizálásával és összekapcsolásukkal - egy olyan platformot, amely lehetővé teszi rekonstruálni, és bemutatni a kiválasztott idősíkok lépcsőfokain a cívisváros mához vezető fejlődési folyamatait, egymásra épülő, a térben is rögzült szerkezetekeit, ikonikus mintázatait.

Temérdek tennivaló
A honlapra látogatók választhatnak az Időkút, a Tematikus séták, valamint az Időlépcső opciók közül. Az Időkúttal 1870-től választhatjuk ki, mely időrétegben szeretnénk látni Debrecent. Az Időlépcsővel különböző időrétegeket hasonlíthatunk össze. (Egy biztos: érdemes minél nagyobb monitort használni, ha ilyesmire vetemednénk!) A harmadik opció, azaz a Tematikus séták pedig úgy kalauzol el bennünket a város nevezetességei között, hogy az adott épületre kattintva, több időréteget kiválasztva nézhetjük végig, miként változott meg szinte minden annak környezetében évtizedek, évszázadok során.
A honlap tehát rendkívül hasznos, és gyakorlatilag kimeríthetetlen információval bír a Debrecen történelme iránt érdeklődők számára. Akit pedig csak a kíváncsiság hajt, hogy kiderítse, mi lehetett a háza, lakása helyén több mint 150 éve, az is remekül fog szórakozni a honlapra látogatva!
A platform egy vagy több digitális alaptérképéhez kapcsolódó adatbázisok, tematikus információk – a készítők szándékai szerint - ráadásul folyamatosan bővülővé/tágulóvá teszik majd a Cívis GIStory univerzumát, lehetővé téve Debrecen egyre jobb megismerését térben és időben.
A projektről az Őrváros Közalapítvány előzetes bemutató workshopot szervezett, melyről hírportálunk is beszámolt.
A Cívis GIStory univerzum nyújtotta lehetőségeket szeptemberben, a Debreceni Református Egyetem Kölcsey Ferenc termében a program szakértői – Keczán Mariann irodalomtörténész, Mazsu János történész és Papp József helytörténész – mutatták be.