Visszaterelnék a Hortobágy folyót a régi medrébe – videóval
Szerző: Dehir.hu | info@dehir.hu Közzétéve: 2023.01.07. 09:00 | Frissítve: 2023.01.07. 10:22
Hortobágy – Korszerűsíteni fogják a látogatóközpontot, fejlesztik a turisztikai látnivalókat és készülnek a virágkarneválra is – nyilatkozta a nemzeti park általános igazgatóhelyettese.
Az újesztendő első napján ünnepeltük a Hortobágyi Nemzeti Park védetté nyilvánításának ötvenedik évfordulóját. Ennek apropóján Kapocsi István, a Hortobágyi Nemzeti Park általános igazgatóhelyettese volt a vendége a Debrecen Televízió Esti közelkép című műsorának.

Fotó: Vida Roland
Van mire emlékezni, és van miből tanulni – kezdte mondatait Kapocsi István. Mint mondta, az elmúlt öt évtized során akadtak olyan időszakok, amelyeket csak pillanatként éltek meg, de olyanok is, melyeket hosszú időre meghatározónak tekinthetnek.
- A nemzeti park megalapítását követő években a kibontakozás időszaka folyt, próbálták megtalálni a helyét a magyar természetvédelem rendszerében, amely akkor még éppen csak kialakulóban volt – emelte ki, hozzátéve, hogy a természetvédelem állami szinten már 1872-től, az első vadászati törvény megjelenése óta létezett. Ez volt az első olyan intézményesített lépés, mely után törvények, jogszabályok sora vezetett oda, hogy 1961-ben megszülethessen a természetvédelmi jogszabály, amely lehetővé tette a nemzeti park megalakulását.
Tapasztalható fejlődés
Végül 1973. január 1-én jött létre, és bár azóta is akadnak teendők annak érdekében, hogy a puszta eredeti állapotátk visszaállítsák, jelentős lépéseken van túl a Hortobágyi Nemzeti Park. Mint azt Kapocsi István kifejtette, a megalakulást követő évtizedek a természetvédelmi fejlesztések megálmodásáról szóltak, 1999-től azonban már kézzel fogható a változás. Elsőként a LIFE-Nature projekt keretében valósult meg tájszintű élőhelyfejlesztés: a Hortobágyot behálózó felhagyott rizsföldek és öntözött legelők csatornáinak felszámolása.
- Táj szinten akartuk visszaállítani a puszta vérkeringését biztosító szik-erek működését – emelte ki az általános igazgatóhelyettes. (Csaknem 30 ezer hektár szikes puszta természetes vízháztartását állították helyre – a szerk.)
Úgy fogalmazott, ezt követően ismerték fel, az igazgatóságnak van energiája és tudása ekkora volumenű projektek létrehozásához. Ezért a pusztát behálózó légvezetékrendszer földkábelre való cserélésébe is belekezdtek, ami a mai napig folyik.
2013-2019 között pedig a Hortobágyi Bombatér lőszermentesítését és működésbe vonását vitték véghez.
– A bombatér a Magyar Honvédség használatában volt korábban, majd a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság vette át vagyonkezelésbe. A terület azóta lett gyepművelésbe átsorolva, használata jelenleg is zavartalanul folyik – mondta a szakember.
A jövőbeli tervekről is szót ejtve jelezte, szeretnék a Hortobágy folyó természeti állapotát helyreállítani. Ez korábban ugyan egy elnyert projekt volt, a bombatéri lőszermentesítés megemelkedett költségei miatt le kellett mondaniuk róla. Kis lépésekben azonban – állami támogatással, illetve Európai Uniós forrásból – mindenképpen megvalósítanák.
- A Hortobágy folyót a régi, természetes medrébe terelnénk vissza, miközben azokat a vízkilépési lehetőségeket, ahol a folyó vízzel látta el a környező pusztarészeket, működőképessé tennénk.
Célunk, hogy a szabályozott vízkormányzást is megvalósítsuk, melyhez a Vízügyi Igazgatóság segítsége, hozzájárulása, aktív közreműködése is szükséges. Jó esélyt látunk arra, hogy összejöhet a projekt, a szándék ugyanis mindkét fél részéről megvan – összegezte.
Méltó megemlékezés
A park jubileuma mellett a Kilenclyukú híd 190. születésnapját is idén ünneplik.
- A megemlékezés és az ünnepi sorozat a 2022-es behajtáskor kezdődött meg Hortobágyon, a Petőfi téri daruszobor felavatásával – mondta, hozzátéve, idén jelentős események várhatóak.
Január 11-én a Hortobágyot érintő települések polgármestereit látják vendégül egy közös visszaemlékezés alkalmával. Majd következik az áprilisi kihajtási ünnepség, illetve kisebb-nagyobb rendezvények is helyet kapnak, mint például a Hortobágy házhoz jön! program, mely korábban nagy sikert aratott Debrecenben is.
Kapocsi István szerint ráadásul a Debreceni Virágkarneválon is terveznek megjelenni valamilyen formában.
Végezetül elmondta, elvárás velük szemben, hogy a természetvédelem mellett a nemzeti park turisztikai látnivalóit is fejlesszék. Ezért a látogatóközponton a kor szellemének megfelelő átalakítást végeznek – konzorciumi partnerként együttműködve – a Hortobágyi Nonprofit Kft.-vel és Hortobágy település önkormányzatával közösen.
Mindezek mellett a Hortobágy-halastavi Kisvasút, valamint a Hortobágyi Vadaspark (malomházi vadaspark) mint kiemelt helyszínek is folyamatos fejlesztés alatt állnak.