Óriási naperőművet építenek Debrecenben
Szerző: Rituper Tamás | rituper.tamas@dehir.hu Közzétéve: 2021.09.30. 09:25 | Frissítve: 2021.09.30. 11:56
Debrecen - Az úgynevezett fotovoltaikus erőmű révén évente 33 ezer tonnával csökkenhet a levegőbe kerülő üvegházhatású gázok mennyisége.
4 milliárd 297 millió forint támogatásban részesül az MVM Zöld Generáció Kft. a Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Programban egy fotovoltaikus erőmű létesítésére – az erről szóló kormányhatározat a Magyar Közlöny legfrissebb számában jelent meg.

Illusztráció (fotó: Pixabay)
A projekt leírása szerint a cél egy 28,8 megawatt peak beépített teljesítményű, 24 megawatt névleges teljesítőképességű fotovoltaikus erőmű megvalósítása, a helyszín Debrecen.
A beruházás révén évente átlagosan 33 ezer 568 kilowattóra villamos energia értékesíthető a kötelező átvételi rendszerben.
A projekt eredményeként a megújuló energiaforrásból előállított energiamennyiség évente hozzávetőlegesen 121 ezer gigajoulelal növekszik, az üvegházhatást okozó gázok mennyisége évente hozzávetőlegesen 33 ezer tonnával csökken.
A pontos helyszínt nem nevezik meg. A Debrecen 2030 programban az szerepel és Papp László polgármester is arról beszélt, hogy
„készülünk a repülőtér déli oldalán, egy 50 hektáros használaton kívüli területen egy napelempark létesítésére a Magyar Villamos Művekkel közösen”.
Papp László polgármester a közgyűlés csütörtöki ülése után nyilatkozott a Dehirnek, s megerősítette, erről a tervezett beruházásról szól a kormányrendelet.
„2019 őszén, az önkormányzati választásokat követően új környezetpolitikát hirdettünk, és ennek nagyon fontos eleme azoknak a törekvéseknek a pontos megfogalmazása és megvalósítása, melyek az üvegházhatású gázok mennyiségének csökkentésére, a város fenntarthatóságának javítására koncentrálnak. Ezért is kezdeményeztük egy jelentős, nagy kiterjedésű és teljesítményű napelempark építését a kormányzatnál” – fogalmazott Papp László.
Az Innovációs és Technológiai Minisztériummal és a Magyar Villamos Művekkel (MVM) kötött megállapodás értelmében a naperőművet a Déli Ipari Park közvetlen szomszédságában, a repülőtér déli oldalán, a kifutópálya déli oldalán, egy 52 hektáros területen építik majd meg.
A polgármester közlése szerint a napelempark egyrészt jelentős mértékben hozzájárul az üvegházhatású gázok mennyiségének csökkentéséhez, másrészt a Déli Ipari Parkba betelepült és betelepülő cégeknek környezetbarát módon megtermelt energiát tud biztosítani.

Papp László elmondta, a betelepülő vállalatok mindegyike törekszik arra, hogy minél környezettudatosabban tudjanak működni,
„ezért is van jelentősége annak, hogy Debrecen Déli Ipari Parkja zöldebbé válik”.
A Déli Ipari Park közel 600 hektáros területén már működik három német cég, a Krones, a Deufol és a Vitesco Technologies üzeme – mely hamarosan tovább bővül –, s elkészült a a BHS Trans Kft. új logisztikai központja is. Az ipari parkban épül majd meg az ITK Holding nagyobb buszgyára, tavaly novemberben pedig azt jelentették be, hogy kínai Semcorp vállalat 65 milliárd forintból hoz itt létre üzemet: az elektromos autók akkumulátoraihoz szükséges szeparátorfóliákat gyártanak majd.
Ezek a cégek több mint kétezer új munkahelyet teremtettek, illetve teremtenek, de a városvezetés szerint az újabb befektetők érkezésével a jövőben a Déli Ipari Parkban tízezernél is többen dolgozhatnak majd.
Hamarosan kis- és középvállalkozások is betelepülhetnek a Déli Gazdasági Övezetbe. A város által elindított kkv-program révén a debreceni vagy környékbeli kis- és középvállalkozásoknak ugyanolyan ipari körülményeket tudnak majd ott biztosítani, mint amilyeneket a multinacionális vállalatok megkapnak. A cégek jelentkezését a business.debrecen.hu oldalon várják.