Gumicsizmás természetjárás, opera a vízen, pancsolás kutyákkal: a Tisza-tónál jártunk
Szerző: Erdei Nóra | info@dehir.hu Közzétéve: 2019.05.18. 11:25 | Frissítve: 2019.05.19. 08:48
Tiszafüred - A környék alig egyórányi autóútra van Debrecentől és rengeteg élményt kínál.
A Tisza-tó hallatán sokáig leginkább a szabadstrandolás jutott eszembe, ami bevallom, nem igazán csigázta fel soha az érdeklődésem, mert nem vagyok az a vízparton hasát süttető típus. Később egyre többet hallottam az ártéri területek csodálatos élővilágáról, a tó körüli bringázási lehetőségekről, a partmenti fesztiválokról, ami már kíváncsivá tett, így nagy örömmel utaztam el nemrég, hogy személyesen járjak utána, mitől is különleges a Tisza-tó. Hamar rájöttem, közel sem ismerem ezt a környéket, pedig egyórányi autóútra van csak Debrecentől és rengeteg élményt kínál.

Rengeteg programlehetőség közül választhatunk a tó partján
A Tisza-tó, vagy hivatalos nevén Kiskörei-víztározó, hazánk második legnagyobb tava. Mesterségesen alakították ki az 1970-es években, elsősorban azzal a céllal, hogy szabályozzák a térség vízellátását,
másodsorban pedig, hogy vízi sportolásra és turisztikai célokra alkalmas területet hozzanak létre. Mindkét elképzelés sikerrel megvalósult, olyannyira, hogy nemcsak víztározók és gátak épültek az elmúlt évtizedekben, de maga a természet is újra birtokba vette a térséget, ezáltal egy élővilágában rendkívül gazdag és változatos táj jött létre, melyben a turizmus hamar utat tört magának. A Tisza-tó térsége 2010-ben elnyerte az Európai Bizottság EDEN (European Destinations of Excellence, azaz Kiváló Európai Desztinációk) pályázatán „Magyarország legígéretesebb természetes vizű desztinációja” címet, a „Tisza-tó fővárosát”, Tiszafüredet pedig 2017-ben az Év Turisztikai Településének választották.
Miben rejlik a Tisza-tó titka?
A mesterséges beavatkozás ellenére a természeti környezet nagy része a mai napig érintetlen. Az eredeti szántókat, legelőket, erdőket és gyümölcsösöket ugyan felszámolták, megmaradtak azonban a vadregényes holtágak és morotvák, mocsarak és nádasok, ahol a természetkedvelők csónakon, sétahajón, kétkeréken vagy akár gyalog is útnak indulhatnak, hogy megcsodálják az élővilágot vagy megpihenjenek a természet lágy ölén.
Én inkább a kalandokat választottam és bejártam a Tiszavirág Ártéri Sétautat és az Örvényi Pákász Tanösvényt, ahol túravezetőnk, Járdán Lajos sok érdekességet mesélt a Tisza-tó élővilágáról, köztük a térségben megtalálható több mint 150 madárfajról. Már a túra kezdete igen kalandos volt, hiszen csónakkal kellett megközelíteni a tanösvényt, a csónakot pedig kötélen húzva tudtuk csak átvinni a túlsó partra.
Az igazi kaland azonban ez után következett, amikor gumicsizmát húztunk és néha bokáig süllyedve a mocsárban, félkézzel a benyúló fák laza ágaiba kapaszkodva haladtunk az egyes állomások között
és fedeztük fel a pákászok (a lápvidéken egykor élő emberek) életének rejtelmeit. Megérte. A vadregényes táj szépsége, az érintetlen természet közelsége szinte másodpercek alatt feledtette velünk a hétköznapok rohanó világát, amiből ide pottyantunk. A Tisza-tó élővilágának felfedezésére nemcsak tavasszal, egész évben van lehetőség. A Szabics Kikötő és Szabadidőpart folyamatosan hirdet négy évszak szerint tematizált túrákat, így családi, baráti kikapcsolódás és céges csapatépítő tréningek céljára is ajánlott egy-egy ilyen „kalandtúra”.
A kalandokból persze sosem elég, így én kerékpárra is pattantam, hogy a Tisza-tó körüli gáton tekerjek egyet. Tiszafüreden található az ország második legnagyobb kerékpáros centruma, ahol bérelni is lehet egy kétkerekűt. A kerékpározás nemcsak testmozgásnak volt kiváló, de arra is, hogy megcsodáljuk a tájat. A tavasszal megannyi színben pompázó partmenti fák, a meghitt családi nyaralók, a tavon lágyan ringatózó lakóhajók és horgászcsónakok látványa, a víz csillogása és a nád susogása rendszerint elvonta a figyelmem a tekerésről, így erősen kellett fognom a kormányt, hogy orra ne bukjak.
A Tisza-tó körüli gáton 65 km hosszan fut kerékpárút, mely ideális körülményeket kínál a kerékpározáshoz még annak is, nem annyira tapasztalt bringás.
A Tisza-tó azonban nem csak aktív testmozgással fedezhető fel. Számos kikötőben lehet sétahajóra ülni vagy befizetni egy csónaktúrára, így a vízen csordogálva, igény szerint túravezető segítségével ismerhetjük meg a Tisza-tavi növény- és állatvilág titkait, és merülhetünk el a táj szépségében egy-két órára vagy akár egy teljes napra.
Az sem baj, ha közben megéhezünk, a part mentén számos étterem kínál klasszikus és újhullámos halételeket. Aki hagyományos éttermi körülmények között szeretne egy jót enni, a Hableány étteremben vagy a Hotel Balneum tóparti teraszán mindenképp kóstolja meg a 2017 tavaszán hungarikummá nyilvánított tiszai halászlevelet, aki viszont nyitott az újra, ne hagyja ki a HelloHal halfalatozó vagy a Stég Halsütöde street food finomságait, köztük a haltepertőt, a halkolbászt és a halburgert.
Tiszafüred egyik nagy felfedezése számomra a térség gazdag történeti és kulturális öröksége. A Tisza-tó természeti értékeiről, sportolási és szabadidős lehetőségeiről szinte már mindenki hallott, de vajon hányan tudják, hogy
régészeti leleletekben az ország egyik leggazdagabb vidéke ez, vagy hogy itt található hazánk egyik legrégebbi alapítású vidéki múzeuma? Tiszafüreden és környékén rengeteg rejtett kincs került elő az elmúlt évtizedek során,
a tó építése ugyanis hatalmas lehetőség volt a víz alá került területek régészeti feltárására. Az ásatások során kerültek elő többek között Árpád-kori települések maradványai, többszáz középkori sír, épület és templom, de még őskori, bronzkori és népvándorláskori leletek is, köztük mamutcsontváz.
Az elmúlt 7000 évből feltárt óriási mennyiségű leletanyag legjellemzőbb tárgyai Tiszafüreden, a Kiss Pál Múzeumban tekinthetők meg. A múzeum az egykori Lipcsey-kúriában kapott helyet, ami történelmi szempontból igen jelentős épület.
A múzeum igazgatójától, Mester Edittől megtudhattuk, hogy ebből az épületből indult 1849-ben a dicsőséges tavaszi hadjárat és falai között maga Kossuth és Görgey is megfordult. Kiderült az is, hogy a tiszafürediek az országszerte ismert nyeregkészítő iparukkal is hozzájárultak a szabadságharc sikeréhez, folyamatosan készítették a huszárok számára nélkülözhetetlen füredi típusú fanyergeket, melyből több eredeti darab meg is csodálható.
A múzeum igyekszik nyitni a fiatalabb korosztály felé: hatalmas siker minden évben a helytörténeti és régészeti táboruk. Mi tagadás, én is szívesen kipróbálnám, milyen érzés egy ecsettel feltárni valami „ókori kincset”. Ezt ugyan nem tehettem meg, egy szabadágharc idején használt fegyver rekonstruált változatát kézbe vehettem, ami szintén nagy élmény volt.
Kulturális élményekből a múzeum mellett is hatalmas a kínálat a Tisza-tónál. Meglepett, mikor kiderült, mennyire színes és gazdag Tiszafüred nyári programkínálata. A szezon gyakorlatilag már május elején elkezdődött, a TÓMÉK Tisza-tavi Napokon május első hétvégéjén olyan sztárok adtak koncertet, mint Rúzsa Magdi, a 30Y és a Vad Fruttik.
A Tiszafüredi Halasnapokat mi, debreceniek is jól ismerjük, a Természet Operaháza Tisza-tavi Fesztivált azonban kevésbé, pedig erre már az ország minden táján nagy az érdeklődés.
A rendezvény a festői Tisza-tó partján különleges módon ötvözi a természet, a mozgás és a művészet területeit.
A fesztiválra minden évben neves hazai operaénekesek, komolyzenei együttesek érkeznek, akik olykor a vízen, úszószínpadon adnak koncertet. A komolyzene mellett a programban mindig szerepel kerékpáros túra, stílszerűen Tour d’Opera névvel, de lesz jelmez-kiállítás, Operun futóverseny és operajóga is. Igazi fesztivál-kuriózum.
Nemcsak a fesztivál, maga Tiszafüred is erős sportokban. Igaz, ehhez kiváló adottságokkal rendelkezik a város. Én ugyan a szabadidős kerékpározást próbáltam csak ki, de a Tisza-tónál amatőr és profi bringások és futók is rendszeresen megmérettetik magukat. Népszerű felkészülési- és edzőhely a kajak-kenusok körében is, itt tartják a Nemzeti Vágta egyik előfutamát, és persze a horgászok is imádják.
A Tisza-tó körüli kerékpárút 2019 végére épül ki teljesen, és ha igazak a hírek, pár éven belül Eger, valamint a Hortobágyon keresztül Debrecen irányába is bővül majd a kerékpárúthálózat, így akár többnapos kerékpárútra is indulhatunk majd. Megpihenni a térség kempingjeiben, apartmanházaiban, vagy akár négycsillagos szállodáiban is tudunk.
Ne felejtkezzünk meg azért a fürdőzésről sem, ha már Tiszafüreden kalandozunk. Én ugyan májusban jártam a Tisza-tónál, amikor a tó vize még korántsem alkalmas a pancsolásra, de nyáron talán visszanézek, amikor a városban már elviselhetetlen lesz a hőség. Kutyám ugyan nincs, de ha lenne, biztosan vinném magammal, Tiszafüreden létezik ugyanis egy kutyastrand, vagy ahogy ott hívják, Mancsos Pancsoló, ami a keleti országrészben az egyetlen ilyen jellegű szolgáltatás. A kutyások számára kijelölt terület a szabadstrand közelében található, ahol klasszikus büfésor is várja a vendégeket.
Strandolás előtt vagy után elmaradhatatlan egy jó hekk vagy egy lángos, mellé pedig egy hideg sör. Apropó sör. Volt szerencsém megkóstolni Tiszafüred kult(úr)bisztrója, a NoPARA GyógySERtár kézműves söreit,
amit Mihály Sándor tulajdonos, civilben tűzoltóparancsnok-helyettes, készít nagy szeretettel. Nem vagyok nagy sörös, de az áfonyásból otthonra is betáraztam. Amikor megbontok egy üveggel, nemcsak a kellemes tiszafüredi emlékek törnek elő bennem, de már tervezgetem a következő látogatást, amikor talán a vitorlázást is kipróbálom majd.
HOZZÁSZÓLÁSOK (0)